Novo poglavlje istorije antičkog Naisusa
Arheolozi pronašli dodatne segmente vodovodnog sistema iz rimskog perioda tokom radova na železničkoj obilaznici u Nišu

Tokom najnovijih iskopavanja u okviru radova na železničkoj infrastrukturi, arheolozi su došli do izuzetnog otkrića koje baca novo svetlo na urbani razvoj antičkog Naisusa. Pronađen je još jedan segment rimskog akvadukta, ključnog vodovodnog sistema nekadašnjeg rimskog grada.
Dve faze gradnje otkrivene na novoj trasi
Istraživanja su sprovedena na potezu predviđenom za Železničku obilaznicu, gde je otkriveno oko 40 metara akvadukta. Posebnu pažnju izaziva činjenica da su uočene dve različite faze njegove izgradnje. Prva, starija faza, podrazumeva upotrebu keramičkih cevi. Dok druga, mlađa, uključuje zidani kanal sa revizionim šahtom, što ukazuje na napredak u gradskom vodovodnom sistemu tokom vremena.
Naisus – jedan od najbolje istraženih vodovoda rimskog doba u Srbiji
Do danas, arheološki timovi su uspeli da mapiraju približno 200 metara ovog drevnog vodovoda na više lokacija širom Niša. Zahvaljujući ovim otkrićima, akvadukt iz Naisusa spada među najpotpunije istražene vodovodne sisteme iz rimskog perioda na tlu današnje Srbije. To dodatno potvrđuje značaj ovog grada u antičkom dobu.
Najnovije vesti iz turizma možete pronaći ovde.
Rekonstrukcija drevne rute vodovoda
Na osnovu rezultata dosadašnjih iskopavanja i analiza, istraživači smatraju da je vodovod polazio sa izvorišta iznad naselja Kamenica, verovatno sa lokacije poznate kao Srećkovo vrelo. Odatle se vodeni tok kretao ka gradskom jezgru, prolazeći današnjom Gornjomatejevačkom ulicom, preko Somborskog bulevara i Pantelejske kasarne, sve do prostora današnje Tvrđave. Tamo se najverovatnije nalazio rezervoar za distribuciju vode dalje kroz grad.
Iako tačna pozicija glavnog rezervoara još nije precizno utvrđena, poznato je da je vodovod snabdevao grad pijaćom vodom iz prirodnog izvora. Time je omogućavao kvalitetniji život stanovnicima antičkog naselja.
Gradnja u skladu sa razvojem Naisusa
Sam akvadukt se datira u period između 3. i 5. veka, a njegova izgradnja je najverovatnije započela kada je Naisus dobio status grada u okviru Rimskog carstva. Infrastruktura je pratila razvoj urbanih potreba, posebno u vreme cara Konstantina Velikog. Tada je usled rasta stanovništva i urbanizacije bilo neophodno dodatno unaprediti snabdevanje vodom. U tom periodu je i nastala mlađa faza sistema – masivniji, zidani kanal, prilagođen potrebama većeg broja korisnika.
Kulturno blago od izuzetnog značaja
Otkriveni ostaci rimskog vodovoda nisu samo arheološki artefakti. Oni predstavljaju svedočanstvo o razvijenom urbanizmu, inženjerskim znanjima i svakodnevnom životu u doba antike. Grad Niš s pravom može da se pohvali ovim kulturnim nasleđem, koje ne samo da pripada retkima, već se ubraja među najbolje istražene antičke vodovodne sisteme u regionu.
Ovakva otkrića ne samo da doprinose naučnom znanju o rimskom nasleđu, već otvaraju i nove mogućnosti za razvoj kulturnog turizma, interpretaciju lokalne istorije i dalja arheološka istraživanja koja će možda doneti još odgovora o svakodnevici stanovnika drevnog Naisusa.