Gde otići na planinarenje u Bosni i Hercegovini?
Nezaboravna avantura u prirodi koja doprinosi fizičkom i mentalnom zdravlju
Sa preko 197 planinskih staza i četiri nacionalna parka, Bosna i Hercegovina nudi mogućnosti za planinarenje bez obzira na to da li ste početnik i želite laganu stazu kojom biste mogli da prošetate ili ste iskusni planinar koji želi višednevni izazov. U nastavku teksta dajemo vam predloge za neke od najlepših planina u Bosni i Hercegovini na kojima će planinarenje biti nezaboravno iskustvo.
NACIONALNI PARK SUTJESKA
Nacionalni park Sutjeska nije samo najstariji i najveći nacionalni park u BiH, već i mesto gde se nalazi najviši vrh Bosne i Hercegovine i jedna od poslednjih prašuma u Evropi.
Sa nadmorskom visinom od 2 386 metara, Maglić je najviši vrh BiH do čijeg vrha je potrebno oko 7 sati planinarenja, a najbolji period za osvajanje ovog vrha je od juna do oktobra. Sa vrha Maglića pruža se veličanstven pogled na Trnovačko jezero, kanjon Sutjeske, vrhove Zelengore, Pive, Tare, Volujaka i Perućice, jedne od poslednjih prašuma u Evropi.
PRENJ – BOSANSKI HIMALAJI
Planina Prenj nalazi se u središnjem delu dinarskih planina u severnom delu Hercegovine. Najviši vrh Prenja je Zelena glava sa nadmorskom visinom od 2 103 metara, a tu je i vrh Otiš sa nešto manjom nadmorskom visinom od 2 097 metara. Pored Zelene glave i Otiša, ima još 9 vrhova čija nadmorska visina premašuje 2 000 metara.
Osvajanje Prenja planinskim stazama moguće je započeti sa tri mesta: Jablanice, Boračkog jezera i Ruišta. Za neke najlepša i najatrktivnija planina Bosne i Hercegovine, okružena je sa 4 jezera, sa čijih vrhova se pruža pogled na listopadnu i četinarsku šumu, kanjon Neretve i druge klisure i kotline. Prenj je upravo zbog različitih karakteristika svog okruženja i same planine koja se prostire na oko 600 metara kvadratnih, u alpinističkim krugovima poznata i kao bosanski Himalaji.
BJELAŠNICA
Planina Bjelašnica smeštana je u središnjem delu Bosne i Hercegovine i nalazi se jugozapadno od grada Sarajeva. Na ovoj planini su 1984. godine održana pojedina takmičenja Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu. Ljubiteljima planinarenja na raspolaganju je osvajanje najvišeg vrha Bjelašnice, Opservatorija koji se nalazi na nadmorskoj visini od 2 067 metara. Pored Opservatorija, na Bjelašnici se nalaze još tri vrha čija nadmorska visina iznosi preko 2 000 metara, a to su Krvavac sa 2062, zatim Velika i Mala Vlahinja sa 2056 i Veliki strug sa 2026 metara nadmorske visine. Nije retkost da se na ovoj planini susretnete i sa medvedom, vukom ili lisicom.
Planinarenje Bjelašnicom nije previše zahtevno, teren je prohodan i nema velikih visinskih razlika, tako da putem možete uživati u pogledu na očaravajuću prirodu. Tokom zime na ovoj planini su veoma niske temperature do -41 stepen celzijusa i sneg koji u zimskom periodu doseže do 3 metara visine.