Visočka banja: prirodni fenomen u kanjonu Velikog Rzava
Topli izvori u dolini Rzava koji podjednako leče telo i dušu

Skrivena u krševitim padinama sela Visoka, na obroncima Zlatibora, Visočka banja čuva jedno od najneobičnijih prirodnih bogatstava zapadne Srbije. U podnožju kanjona Velikog Rzava, iz dubine zemlje, izbijaju termalni izvori temperature od oko 27°C. Oni se direktno ulivaju u hladne vode planinske reke, formirajući prirodne bazene koji već vekovima mame i leče putnike, bolesnike i radoznale. Voda se ovde ne hladi, niti greje – ona izlazi iz stena već savršeno pripremljena za ljudsko telo.
Lekovita svojstva i tradicionalna upotreba
Voda iz ovih izvora spada u niskomineralne homeotermne izvore, bogate kalijumom, natrijumom, magnezijumom, kalcijumom i hidrokarbonatima. Zbog svog hemijskog sastava posebno pomaže kod reumatskih oboljenja, išijasa, neuralgija, problema sa vidom i posttraumatskih stanja.

Nema potrebe za skupom infrastrukturom – sama priroda je uredila lekoviti ambijent, a terapija se sastoji u jednostavnom boravku u vodi, sa pauzama i odmorom. Mnogi tvrde da im je već nekoliko dana boravka u banji znatno ublažilo bolove i poboljšalo pokretljivost.
Legende i istorijski značaj
U narodu kruže priče koje banji daju gotovo mitski karakter. Najpoznatija govori o ranjenom konju iz Prvog svetskog rata koji je pušten da ugine pored Rzava, ali se posle nekoliko dana provedenih u toploj vodi čudom oporavio. Neki veruju da su i kosovski junaci, nakon boja, tražili lek u ovim vodama. U periodima kada su narodni lekari bili jedini izbor, Visočka banja je bila tajno mesto gde su se lečili i vračari i ranjenici, i seljaci i vojnici.

Više o banjskom turizmu možete pročitati ovde.
Turistička ponuda i pristupačnost
Iako još uvek nije potpuno komercijalizovana, Visočka banja postaje sve popularnije mesto za one koji tragaju za autentičnim iskustvima. Do nje se stiže asfaltiranim putem, a poslednjih stotinak metara vodi do uređenih drvenih staza i galerija koje olakšavaju prilaz samim izvorima.
Zanimljivosti koje nećete naći u brošurama
Leti, u podne, voda u banji isijava toplotu i paru, stvarajući nad površinom magličastu izmaglicu, gotovo bajkovitu atmosferu. Mnogi posetioci tvrde da se osećaju spokojno čim zakorače u kanjon, kao da priroda sama preuzima brigu o čovekovim brigama. Zimi, kada sneg okruži reku, para iz vrela daje prizor nalik termalnim izvorima Islanda, ali sa dušom Balkana.
Još jedna zanimljivost je što se voda iz banje, po predanju, koristila za “isceljujuće kupke” novorođenčadi, posebno kada bi se sumnjalo na urokljivost ili slabost – običaj koji su praktikovali najstariji članovi zajednice.
Pratite nas i na našoj Facebook i Instagram stranici, budite uvek u toku sa najnovijim vestima iz sveta turizma.