Dvorac Grašalković: kraljevska rezidencija
Putovanje kroz bogatu istoriju Mađarske

Budimpešta, poznata kao „kraljica Dunava“, očarava svojom arhitekturom i bogatom istorijom. Na samo 30 kilometara od prestonice nalazi se dvorac Grašalković. Reč je o veličanstvenoj baroknoj palati koja krije brojne priče o kraljevima, aristokratiji i slavnim ličnostima prošlosti.
Od baroknog remek-dela do kraljevske rezidencije
Izgradnja dvorca započela je 1735. godine po nalogu grofa Antala Grašalkovića I, jednog od najuticajnijih ljudi u Mađarskoj tog vremena. Arhitekta Andraš Majerhofer osmislio je kompleks u baroknom stilu. Obuhvatajući svečane dvorane, kraljevske odaje, rimokatoličku crkvu i kameno pozorište, koje i danas stoji kao najstarije očuvano kameno pozorište u Mađarskoj.

Ovaj raskošni kompleks vremenom je menjao vlasnike, ali je svoj zlatni period doživeo 1867. godine kada ga je mađarska država poklonila kralju Franji Josifu I i njegovoj supruzi, carici Elizabeti Bavarskoj – čuvenoj Sisi.
Omiljeno utočište kraljice Sisi
Kraljica Sisi bila je poznata po svojoj ljubavi prema prirodi, jahanju i aristokratskim okupljanjima. Baštovani dvorca su pred njen dolazak pažljivo sadili njeno omiljeno cveće – ljubičice i dan i noć, dok su vrtovi i parkovi postali mesto ekskluzivnih događaja, konjičkih trka i lovačkih ekspedicija.

Upravo su u ovim dvoranama donošene važne odluke, organizovani raskošni balovi i proslave, a prostorije su sačuvale autentični nameštaj i atmosferu kraljevskog života.
Više zanimljivih destinacija možete pronaći ovde.
Od ratne prošlosti do turističke atrakcije
Tokom dva svetska rata, dvorac je služio različitim svrhama – u jednom periodu bio je letnja rezidencija regenta Mikloša Hortija, a kasnije je pretvoren u sovjetsku vojnu kasarnu. Međutim, devedesetih godina prošlog veka započela je opsežna restauracija, vraćajući dvorcu njegov nekadašnji sjaj. Danas je Grašalković otvoren za posetioce, nudeći stalne izložbe o životu kraljevske porodice, originalno nameštene odaje i prelepu botaničku baštu.

Dodatne atrakcije i prirodne lepote
Nakon razgledanja dvorca, posetioci mogu nastaviti avanturu u konjičkom parku Lazar, koji se nalazi na samo 10 kilometara udaljenosti. Ova destinacija nudi autentično iskustvo mađarske konjičke tradicije, uz priliku da se uživa u lokalnim gastronomskim specijalitetima i netaknutoj prirodi.
Dvorac Grašalković nije samo arhitektonsko remek-delo, već i prozor u prošlost koji omogućava posetiocima da dožive duh kraljevskih vremena. Ako planirate putovanje u Mađarsku, ovaj biser barokne umetnosti svakako zaslužuje mesto na vašoj listi.
Pratite nas i na našoj Facebook i Instagram stranici, budite uvek u toku sa najnovijim vestima iz sveta turizma.