Mađarska

Segedin – uživanje u umetnosti, hrani i šopingu

Blizu tromeđe Srbije, Mađarske i Rumunije čeka vas najsunčaniji grad u Mađarskoj, poznat po paprici i ,,Pik’’ salami. Ukoliko ste ljubitelj arhitektonske umetnosti, a uz to uživate u isprobavanju novih gastronomskih specijaliteta i dobrom šopingu, upišite Segedin u svoju listu želja.

U središtu Panonske nizije, u blizini ušća reke Mureš u Tisu, nalazi se Segedin. Predstavlja regionalni centar jugoistočnog dela Mađarske i pruža se na obe obale Tise kao najveći grad na ovoj reci. Mađarski naziv za grad je Szeged, a o poreklu njegovog imena psotoje dve legende. Prva kaže da je ime nastalo od mađarske reči ‘szög’, što znači ugao, zbog Tise koja pravi ugao, prolazeći kroz grad. Prema drugoj legendi, ime potiče od mađarske reči ‘sziget’, koja znači ostrvo.

Ovaj grad i njegova okolina bili su naseljeni još u antičko doba. Danas je Segedin po veličini četvrti grad u Mađarskoj, predstavlja važno obrazovno središte i jedan je od najposećenijih mađarskih gradova. Ujedno, Segedin je i grad sa najviše sunčanih dana u Mađarskoj.

Šetajući Segedinom, čuvaće vas senke drvoreda, uživaćete u prelepim dvorištima, zanimljivim fasadama i arhitektonskim draguljima. Segedin je središte secesije i svojom arhitekturom vas će vas odvesti u romantični početak dvadesetog veka. Gde god se okrenete, videćete raskošne zgrade sa zanimljivim motivima, ali i druge znamenitosti poput bajkovitih statua.

Među starijim građevinama izdvaja se Gradska kuća, čija je izgradnja počela 1799. godine. U unutrašnjosti ispunjena je brojnim slikama Sigmunda Vajda. Ovaj objekat je tzv. Mostom uzdaha povezan sa Gradskom skupštinom, izgrađenom 1883. godine.

Sa svih strana grada možete videti segedinsku katedralu, a sa Segedinskog mosta se pruža najbolji pogled na nju. Izgradnja je započeta 1913. godine, a završena je 1930. zbog prekida tokom Prvog svetskog rata. Ovo je četvrta po veličini crkva u Mađarskoj, a visoka je koliko i Crkva Svetog Marka u Veneciji. Još jedna zanimljivost je da se u ovoj katedrali nalaze orgulje sa 9040 dirki i predstavljaju treće najveće orgulje u Evropi.

U centru grada nalazi se i nova sinagoga, izgrađena 1913. godine. Njena kupola simbolizuje svet i u njenom centru se nalazi Davidova zvezda. Danas se, zbog neverovatne akustike i velikog broja sedećih mesta, koristi za održavanje koncerata i drugih kulturnih manifestacija.

Naravno, Segedin ima i srpsku pravoslavnu crkvu, koja je podignuta između 1773. i 1781. godine. Ovo je jedna od najstarijih građevina podignuta u baroknom stilu. Njen ikonostas je jedinstven, a sadrži ikone iz raznih krajeva sveta. Danas se u ovom gramu održavaju liturgije na srpskom, ali i na rumunskom jeziku.

Na Trgu Ede Mađara nalazi se najpoznatije delo ovog umetnika – Palata Rek, fascinantno zdanje  iz 1907. godine, građevina rađena takođe u stilu secesije, sa zelenim i ljubičastim nijansama i fasadom koja podseća na akvarijum. Glavna znamenitost čuvenog Dugonjićevog trga je muzička fontana, izgrađena povodom stote godišnjice poplava u Segedinu. Tu je i zgrada rektorata segedinskog Univerziteta, nastala 1873. godine. Ovde ćete videte i statuu Andraša Dugonjića koji drži svoju knjigu ,,Etelka’’ – prvi roman na mađarskom jeziku. A za ljubitelje prirode, opcija je uvek vožnja Tisom ili šetnja do jezera Feher.

Autor: Jana Stošić

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button