Šta donose nova pravila EU za putnike iz Srbije?
Od oktobra 2025. ulazak u zemlje Šengena za državljane Srbije više neće izgledati isto – stižu EES sistem i ETIAS dozvola koji menjaju dosadašnju praksu

Evropska unija uvodi sveobuhvatne izmene u načinu prelaska granica za putnike iz zemalja koje nisu članice EU, uključujući Srbiju. Umesto tradicionalnog pečatiranja pasoša, od jeseni 2025. godine na snagu stupa novi Sistem ulaska i izlaska – EES, koji će digitalno evidentirati kretanje svih posetilaca iz trećih zemalja. Ova digitalna baza biće korišćena na graničnim prelazima 29 država Šengenskog prostora, uključujući i one najposećenije destinacije među srpskim turistima, kao što su Nemačka, Francuska, Grčka i Italija. Iznimke su Kipar i Irska, koje će za sada zadržati staru proceduru.
Šta sve EES prati?
EES funkcioniše kao elektronski registar koji prikuplja i obrađuje ključne informacije o svakom ulasku i izlasku stranih državljana. U sistem se beleže osnovni podaci iz pasoša, vreme i mesto prelaska granice, ali i biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografije lica. Cilj je da se osigura tačna evidencija boravka u EU i da se smanji rizik od prekoračenja dozvoljenog vremena boravka.
Uvođenje sistema biće fazno – početak implementacije planiran je za oktobar 2025. godine, kada će sistem funkcionisati bez biometrijskih komponenti. Njihovo uključivanje očekuje se u roku od nekoliko meseci na većini graničnih prelaza. Pečatiranje pasoša biće ukinuto tek kada EES postane potpuno operativan.
Bezbednost, brzina i kontrola
Evropske institucije ističu da je primarni cilj EES-a unapređenje bezbednosti i efikasnosti na spoljnim granicama. Novi sistem će omogućiti bržu obradu putnika, smanjenje mogućnosti zloupotreba i bolju kontrolu nad dužinom boravka stranih državljana. Pored toga, automatizovano praćenje ulazaka i izlazaka olakšaće nadzor nad migracijama i pomoći u borbi protiv ilegalnog boravka.
ETIAS: Obavezna dozvola za putovanje od 2026.
Sledeća velika promena stiže godinu dana kasnije – do kraja 2026. građani Srbije će morati da pribave ETIAS dozvolu za ulazak u Šengen zonu. Ova elektronska autorizacija, slična američkom ESTA sistemu, biće obavezna za sve državljane koji putuju bez vize.
Prijava će se vršiti putem interneta, a cena izdavanja dozvole iznosiće 7 evra. Bez odobrene ETIAS dozvole, ulazak u zemlje članice EU neće biti moguć, bez obzira na to da li je putnik oslobođen obaveze posedovanja vize.
Najnovije vesti iz sveta turizma možete pronaći ovde.
Privremene izuzetke u vanrednim situacijama
Iako su promene usmerene ka potpunoj digitalizaciji granične kontrole, države članice zadržavaju pravo da u izuzetnim slučajevima – poput tehničkih poteškoća ili velikih zastoja – privremeno isključe EES sistem na pojedinim graničnim prelazima. Ove mere će se primenjivati samo kada je to neophodno za očuvanje toka saobraćaja i funkcionalnosti granice.
Šta to znači za putnike iz Srbije?
Za srpske državljane koji planiraju putovanja u EU, ovi sistemi donose novu realnost. Ručno pečatiranje pasoša odlazi u prošlost, a prelazak granice postaje deo jedinstvenog digitalnog procesa koji podrazumeva prethodnu pripremu – pre svega, u vidu ETIAS registracije i pravovremenog informisanja o funkcionisanju EES-a.
Građanima Srbije se savetuje da prate sve zvanične informacije i ažuriranja o rokovima i procedurama, kako bi se bez zastoja prilagodili novim pravilima i izbegli moguće komplikacije pri prelasku granica.
Zaključak: Promene na granicama donose više sigurnosti, ali i nove obaveze
Uvođenje EES-a i ETIAS-a deo je šireg evropskog napora da modernizuje upravljanje granicama i osigura visok nivo bezbednosti. Za putnike iz Srbije to znači kraj dosadašnjih rutina i početak ere digitalnog praćenja putovanja. Uz odgovarajuću pripremu, prelazak u novu fazu može biti jednostavan i bez stresa – ali samo ako se na vreme usvoje nova pravila igre.
Pratite nas i na našoj Facebook i Instagram stranici, budite uvek u toku sa najnovijim vestima iz sveta turizma.