Mesto tajanstvenih tvrđava
Istočna Evropa krije mnogo skrivenog blaga, a među njima je i grad Hunedoara, koji se nalazi u Rumuniji. Značajan po svojoj bogatoj istoriji, impozantnoj tvrđavi i prirodnim lepotama, ovaj grad je raj za putnike željne istraživanja i otkrivanja novih mesta.
Grad ima dugu i zanimljivu istoriju koja datira još iz antičkih vremena. Između 11. i 13. veka, grad je bio pod vlašću mađarskih kraljeva, a kasnije je postao deo Transilvanije, što je obeležilo njegovu kulturu i arhitekturu. U 19. veku, Hunedoara je doživela procvat zahvaljujući rudarstvu i metalurškoj industriji, što je ostavilo svoj pečat na gradski pejzaž.
Zamak Hunjadi
Bez dileme, najpoznatija atrakcija grada je zamak Hunjadi koji se takođe naziva i zamak Korvin. Ova impozantna srednjovekovna tvrđava nalazi se na brežuljku i pruža neverovatne poglede na okolinu. Izgrađena je u 14. veku i služila je kao sedište ugledne mađarske porodice Hunjadi. Njena arhitektura i odbrambeni sistem oduzimaju dah posetiocima, a unutar zidina možete istražiti istorijske izložbe i muzeje koji pričaju priču o bogatoj prošlosti ovog mesta.
Zamak Hunjadi podigla je porodica Anžu na mestu nekadašnjeg rimskog logora i služio je kao utvrđenje sve do sredine 14. veka, kada postaje sedište transilvanijskog vladara Janoša Hunjadija u Srbiji dobro poznatog pod imenom Janko Sibinjanin. Hunjadi je narodni heroj i u Mađarskoj i u Rumuniji, a takođe i u pričama ostalih naroda poput Srba, jer je zbog svoje mudre politike, privrženosti hrišćanstvu i vojnim uspesima postao je popularan u celom Mađarskom kraljevstvu kao zaštitnik slabih, bez obzira na nacionalnost, i njegov lik je doživeo da ga svi prisvajaju kao svog heroja. Zamak je, prvobitno, od mađarskog kralja Žigmunda, dobio Hunjadijev otac Vojk, kao otpremninu, 1409. godine. Tvrđava se sastoji od niza pravougaonih hala, koje su povezane kružnim i pravougaonim kulama, korišćenim za odbranu i kao zatvorske ćelije. Prema legendi, Janošev sin, Matija Korvin, je upravo u ovom zamku držao u zatočeništvu Vlada Cepeša poznatog kao grof Drakula.
Hunedoara je grad koji nudi raznovrsnost za putnike. U starom delu grada možete šetati uskim kaldrmama i uživati u tradicionalnoj arhitekturi. Na pijaci ćete osetiti duh lokalnog života, gde možete probati autentične rumunske đakonije i kupiti domaće proizvode. U okolini Hunedoare, postoje i brojni zanimljivi muzeji koji će zadovoljiti različite interese turista, poput: Etnografskog muzeja, Muzeja Vojne tehnike, Muzeja komunizma, Muzeja vozova… Grad takođe nudi sadržaje poput restorana, kafića i butika, ali ako očekujete izlaske i noćni provod, na to zaboravite.
U blizini se nalazi i tvrđava Deva, koja je sagrađena u 13. veku na vrhu pošumljenog vulkanskog brda oko koga se razvio današnji grad Deva. Do tvrđave je moguće doći peške, kružnom stazom oko brda, ali s obzirom na to da su od nekadašnje tvrđave ostale samo zidine, ona sama po sebi ne nudi nikakav sadržaj, sem šetnje pored bedema sa kojih se pruža lep pogled na grad.
Okolina Hunedoare obiluje prirodnim lepotama. Kanjon reke Strei pruža prelepe mogućnosti za planinarenje i istraživanje netaknute prirode. Vodopadi, šume i zeleni brežuljci čine savršen ambijent za ljubitelje prirode. Takođe, možete posetiti Nacionalni park Retezat, koji je dom mnogim retkim biljkama i životinjama, te se smatra jednim od najlepših planinskih područja u Rumuniji.