Srbija

TAJNE PALATE FERENCA RAJHLA

Koliko je voleo svoju ljubavnicu čuveni arhitekta Ferenc Rajhl pokazao je i time što joj je napravio tajne odaje tik uz porodični dom, u centru Subotice.
Njen identitet do danas nije javno otkriven, ali prema nekim nezvaničnim tvrdnjama reč je o prelepoj, plavokosoj Subotičanki koja je godinama zavređivala pažnju i ljubav umetnika.

Makar bila samo plod mašte i podnevnih razgovora između dokonih ljubopitljivih subotičkih dama, činjenica je da je druga zgrada namenski rađena sa tajnim prolazima do odaja u kojima je mlada dama, koja je osvojila Ferencovo srce, boravila.

Mada se i o ovom sporednom zdanju zna jako malo, priča o njegovom nastanku toliko je intrigantna da je poslužila kao inspiracija autorki izložbe “Amuse me”, poznatoj beogradskoj umetnici, Ivani Ivković. Događaj je uprličen u martu 2018.godine u prostorijama porodičnog doma Rajhl.

izvor: wikimedia commons

Kao što je poznato, ova palata koja se nalazi u srcu Subotice pripadala je Ferencu Rajhlu, subotičkom arhitekti. Zidana je dve godine, od 1902.do 1904. godine, a u njenoj izgradnji korišćeni su samo najkvalitetniji materijali dostupni u to doba. Na primer, iz fabrike “Žolnai” iz Pečuja stizala je keramika, a mozaici su rađeni od murano stakla iz Italije.

Rajhlova palata se nalazi preko puta glavne železničke stanice u Subotici i svako ko u Suboticu dođe vozom, prvo što ugleda je upravo ovo velelepno zdanje. Namena ove palate je bila u porodične svrhe, tačnije arhitekta Rajhl je sa suprugom Ilonom i ćerkama živeo u njoj nekoliko godina dok im se nije desio bankrot, pa su morali da napuste porodično ognjište.

Ništa manje nije zanimljiva ni životna priča ovog velikog arhitekte. Rođen je u Apatinu 1895.godine. Studije je završio u Budimpešti, a umetnost ga je “uzela pod svoje” u svakom smislu te reči.
U Subotici je živeo od 1895.godine, gde je projektovao i Pučku kasinu (današnju Gradsku biblioteku), Gimnaziju i zgradu Austrougarske banke, koje su, takođe, simboli ovog grada.

izvor: wikimedia commons

A porodičnu palatu i projektni biro, u koje je sem znanja,talenta utkao i ljubav, osmislio je 1904.godine te je zato ovo zdanje drugačije od ostalih njegovih projekata. Nakon bankrotiranja arhitekta se više puta selio, u Segedin zatim u Budimpeštu gde je umro u 91.godini života, a zdanje u Subotici je menjalo vlasnike.

Danas je u ovom objektu smeštena Savremena galerija Subotica u kojoj umetnici vole da prikazuju svoja dela i koja ih posebno čini inspirisanima da konstantno stvaraju nešto novo baš kao što je i čuveni subotički umetnik činio.

Tamara Roksandić
Fotografije: wikimediacommons

Slični članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button