Istorijski muzej Srbije proslavio 62 godine postojanja
Posetioci će imati priliku da po prvi put vide najvrednije predmete iz muzejske zbirke

Istorijski muzej Srbije proslavio je 62 godine postojanja bogatog istorijskog nasleđa. Tim povodom, organizovane su izložbe koje pružaju sveobuhvatnu sliku o srpskoj istorijskoj, kulturnoj i verskoj baštini, stvarajući most između prošlosti i sadašnjosti.
„Čekajući stalnu postavku“
Tematska izložba, pod nazivom „Čekajući stalnu postavku“, nudi jedinstven uvid u nove akvizicije Istorijskog muzeja. Dragocenosti, koje uključuju predmete koji su pripadali članovima dinastije Obrenović, u poslednje vreme su kupljene zahvaljujući naporima Republike Srbije i Ministarstva kulture.

Ovi predmeti su deo šireg projekta povratka kulturnog blaga, koji je usmeren na vraćanje važnih istorijskih artefakata koji su, usled različitih istorijskih okolnosti, bili rasuti širom sveta.
Po prvi put predstavljeni predmeti javnosti
Među predmetima koji su predstavljeni u okviru izložbe, posetioci mogu videti štap sa binoklom, izrađen na početku 20. veka, ukrašen grbom Obrenovića i dinastičkim motom „Tempus et meum ius“ („Vreme i moje pravo“).

Takođe, izloženi su kristalni karaf sa pozlatom, koji potiče iz bečke zanatske radionice Ludviga Lobmejera, kao i retka fotografija kraljice Natalije Obrenović sa Jalte iz 1889. godine. Tu je i orden Miloša Velikog IV stepena, koji je izradila bečka radionica 1898. godine. On je ustanovljen upravo u godini kada je kralj Aleksandar I Obrenović, povodom obeležavanja Svetoandrejske skupštine.
„Svet u slici – Slika sveta“
Druga izložba koja je istovremeno otvorena u muzeju nosi naziv „Svet u slici – Slika sveta“. Ova gostujuća izložba realizovana je u saradnji sa Upravom za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama Ministarstva pravde, kao i Patrijaršijskim upravnim odborom Srpske pravoslavne crkve.
Na izložbi su prikazana dela 54 umetnika, koji su inspiraciju za svoje radove crpeli iz verskog, kulturnog i umetničkog nasleđa Srbije. Radovi, nastali u različitim tehnikama, osvetljavaju bogatstvo religiozne umetnosti i identiteta tradicionalnih crkava i verskih zajednica.
Više o najnovijim dešavanjima iz kulture možete pročitati ovde.