LJUBAVNA PRIČA UČITELJICE I OFICIRA – LEGENDA O MOSTU LJUBAVI
Ko god da je posetio našu napojznatiju banju, morao je makar da prođe mostom ljubavi, ukoliko nije zakačio katanac. Kao i svako kultno mesto, i vrnjački most ljubavi opisuje jedna legenda, stara nešto više od stotinu godina. Priča o ljubavi i njenoj snazi, razornoj moći emocija i ljudske tuge, priča o dvoje mladih koji su se zavoleli i čijoj je ljubavi došao kraj. To je priča o oficiru Relji i mladoj učiteljici Nadi, mladim Vrnjčanima, koji su se zavoleli i verili. Njihova ljubav, otpočela je i nastavila se u znaku sastajanja na jednom od 20-ak vrnjačkih mostova, koji spajaju dve obale Vrnjačke reke.
Čitava Vrnjačka Banja pričala je o snažnoj ljubavi između Nade i Relje i činilo se da njihovoj sreći ništa ne može stati na put. I dok su se Relja i Nada voleli, ne znajući ni za šta drugo, nesrećne okolnosti plele su tamnu mrežu nad svetom kulminirajući izbijanjem rata, koji su savremenici zvali Velikim, a knjige istorije krstile kao Prvi svetski rat.
S početkom ratnih operacija, Relju, budući da je bio oficir, šalju na bojište u Grčku i tu dolazi do preokreta u njegovoj ljubavi prema Nadi. Na frontu, Relja se zaljubljuje u prelepu Grkinju, raskida svoje zaruke sa Nadom i o njegovom životu nakon toga legenda više ne govori ništa.
Iako nam je Reljina dalja sudbina nepoznata, sudbina učiteljice Nade odigravala se ubrzano i naočigled svih Vrnjčana. Ne mogavši da podnese tako bolan udarac i ne mogavši da preboli Relju, Nada iz dana u dan kopni i iz dana u dan njen život se gasi, na posletku sasvim iscurevši iz nje. Tako je zbog ljubavi umrla mlada vrnjačka učiteljica Nada.
Vrnjčane je duboko potresla sudbina nesrećne Nade, a devojke iz Vrnjačke Banje posećuju omiljeno sastajalište nekada srećnog para, Vrnjački most, i na njegove dve ograde zaključavaju katance verujući da će tim činom za čitavu večnost sačuvati svoju ljubav. Ključeve katanaca koje bi zaključale, devojke su potom bacale u reku, kako bi ostali večno zatvoreni.
Kako su godine i decenije prolazile, a smenjivali se ljudi i novi ratovi, sećanje na tužnu Nadinu sudbinu bledelo je, preteći da sasvim padne u zaborav. Preokret je svojim dolaskom u Vrnjačku Banju donela Desanka Maksimović. Čuvena srpska pesnikinja se već tokom svoje prve posete zaljubila u ovo srpsko lečilište u koje je potom nastavila često da dolazi, pokazujući veliko interesovanje za prošlost, tradiciju i zaboravljene priče sa prostora Vrnjačke Banje. Tako je ona, prilikom jedne svoje posete saznala za legendu o Relji i Nadi i ta je priča ostavila tako jak utisak na nju, da je inspirisana njihovim životima, u Vrnjačkoj Banji napisala jednu od svojih najlepših pesama – „Molitvu za ljubav“.
Ovo je obnovilo sećanje na tragičnu Nadinu ljubav kao i interesovanje za ovu tužnu priču. Vaskrsnule su drhtave reči kojima je priča Nade i Relje prenošena sa kolena na koleno, a most na kojem su se ovo dvoje mladih sastajali počeo je da budi interesovanje turista.
Uskoro je sa pričom, vaskrsao i stari običaj zaključavanja katanaca na ovom mostu i baš kao što su se nizali katanci, nizale su se i okolnosti koje su rezultirale time, da se i van Vrnjačke Banje govori o mostu na kojem su se nekada sastajali Nada i Relja, u vremenu pre nego što je Relja izneverio njihovu ljubav.
Nedugo potom most je kršten simboličnim nazivom – „Most ljubavi“, a na betonskom delu njegove ograde postavljena je ploča sa odlomkom iz Desankine pesme „Molitva za ljubav“.
Zaključavanje katanca za ogradu mosta postalo je nezaobilazna stavka za sve zaljubljene koji posete Vrnjačku Banju. Katanci kojima su ranije devojke zaključavale svoju ljubav, više nisu strani ni momcima, koji svoju naklonost iskazuju istim gestom.
Danas na ogradi ovog mosta, dugačkog svega 10 -ak metara, stoji zaključano više hiljada katanaca, koji čuvaju priče o mnogim ljubavima.
Na više mesta u Vrnjačkoj Banji moguće je kupiti svoj katanac, pa potom prošetati do mosta koji se od drugih koji se nadvijaju nad Vrnjačkom rekom razlikuje samo po „čudnovato dekorisanoj“ ogradi i mnogo ljubavi utkane u njega, te doprineti svojom emocijom priči o ljubavi kojoj granice nisu bile poznate i koja je pobedila i život i smrt.
Most ljubavi inspiracija je za manifestaciju „Poljubi me“, koja se na Dan zaljubljenih. 14- og februara održava u Banji, kao i za „Love fest“ – muzički festival inspirisan ovom pričom.
Mnogi će reći da je za ljubav potrebno dvoje, ali ukoliko dolazite u posetu Vrnjačkoj Banji trebaće Vam i katanac. Za svaki slučaj. Jer, dvoje je potrebno za srećnu ljubav. Jedan može da voli. A za večnu ljubav neizostavni su Vrnjačka Banja, most ljubavi, katanac i srce koje ne poznaje granice.
Tamara Roksandić,
Fotografije: Wikimedia commons